متخصصان روابط عمومی و فناوری اطلاعات سازمان‌ها با اسپریت پورتال آشنا شدند

برگزاری موفق دومین سمینار توسعه پورتال‌های سازمانی با استفاده از هوش مصنوعی

دومین سمینار توسعه پورتال‌های سازمانی با استفاده از هوش مصنوعی از تئوری تا اجرا در روز شنبه 20 دی ماه 1399 در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید. در این رویداد که با حضور جمعی از متخصصان فناوری اطلاعات و روابط عمومی از سازمان‌های بزرگ دولتی و خصوصی برگزار شد، مدیران شرکت دانش بنیان نیافام به بیان روش‌های توسعه پورتال‌های سازمانی با استفاده از هوش مصنوعی پرداختند. این رویداد به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارای تعدادی کمی مهمان به صورت حضوری بود و بیشتر مخاطبان از طریق سامانه وبینار این رویداد را همراهی کردند.

27.mp3 برگزاری موفق دومین سمینار توسعه پورتال‌های سازمانی با استفاده از هوش مصنوعی

دومین سمینار توسعه پورتال‌های سازمانی با استفاده از هوش مصنوعی از تئوری تا اجرا در روز شنبه 20 دی ماه 1399 در سالن شیخ بهایی صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید. این رویداد با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و با حمایت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، جشنواره ایران ساخت و مجموعه راه نوآوری برگزار گردید. در این رویداد که با حضور جمعی از متخصصان فناوری اطلاعات و روابط عمومی از سازمان‌های بزرگ دولتی و خصوصی برگزار شد، مدیران و متخصصان شرکت دانش بنیان نیافام به بیان روش‌های توسعه پورتال‌های سازمانی با استفاده از هوش مصنوعی از تئوری تا اجرا پرداختند.

در ابتدای این رویداد مهندس آریا صبوری پژوهشگر رباتیک و مکاترونیک و مدیر روابط عمومی نیافام، ضمن عرض خیر مقدم به حضار به بیان تاریخچه تشکیل نیافام و علت حرکت این مجموعه به سمت تولید محصولی دانش بنیان به نام اسپریت پورتال پرداخت. وی اینگونه گفت که: اکثر پورتال‌های سازمانی در کشور از سال‌های 80 تا 84 طراحی شده بودند و به دلیل هسته قدیمی، دیگر قادر به بروزرسانی با استانداردهای جدید امنیتی نبودند که این مشکل بسیار بزرگی برای سازمان‌ها بود و همچنین این هسته‌های قدیمی قابلیت ارائه بسیاری از خدمات مانند خدمات هوشمند و استفاده از هوش مصنوعی را نداشتند.

او در نهایت بیان داشت که برای رفع اینگونه مشکلات در سازمان‌ها، متخصصان در نیافام دو تیم تشکیل دادند، یک تیم که برروی توسعه الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای استفاده در پورتال‌های سازمانی فعالیت می‌کرد و مواردی مانند پردازش هوشمند تصاویر، شناسایی چهره افراد، تگ کردن هوشمند افراد در تصویر، پردازش زبان طبیعی و... را مد نظر داشت و همچنین تیم دیگری که به طراحی هسته نوین برای پورتال‌های سازمانی اقدام نمود. در نهایت نیافام توانست اولین پورتال هوشمند سازمانی در ایران را ارائه نماید و به دلیل نوآوری-ها و قابلیت‌های هوشمند آن موفق به دریافت گواهی دانش بنیان برای این محصول که اسپریت پورتال نام دارد شد. تا به امروز بیش از چهل سازمان بزرگ به این محصول اعتماد کرده‌اند، نهادهای بالادستی کشور، وزارت خانه‌ها، دانشگاه‌ها، بیمارستان-ها، مراکز آموزشی بزرگ کشور، چندین بیمه و خودروسازی از مشتریان اسپریت پورتال هستند و به این نهادها و سازمان‌های بزرگ تعداد بسیاری نیز در حال اضافه شدن است.

در ادامه این رویداد مهندس انوش اوحدی، بنیان گذرا و مدیر فنی شرکت دانش بنیان نیافام به همراه مهندس احسان احمدی رییس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان نیافام به بیان ویژگی‌های اسپریت پورتال و نحوه عملکرد آن برای سازمان‌ها پرداختند.

از جمله مباحث مطرح شده به این موارد می‌توان اشاره نمود. بررسی ویژگی‌های مهم این محصول دانش بنیان برای سازمان‌ها در بخش بهبود وضعیت سئو بعد از مجهز شدن آن‌ها به اسپریت پورتال و قابلیت‌های هوشمند آن، ارائه گزارش از چندین سایت دولتی و مقایسه وضعیت بهبود رتبه سئو آن‌ها حتی بعد از یک هفته از مجهز شدن آن‌ها به اسپریت پورتال که موجب تعجب بسیاری از متخصصان شد. بیان ویژگی‌های هوشمند در بخش تحریریه خبر اسپریت پورتال که ابزاری بسیار کارا برای متخصصان روابط عمومی سازمان‌ها است و انتشار و مدیریت اخبار را برای آن‌ها متحول خواهد کرد. قابلیت شناسایی هوشمند افراد در تصویر، تگ کردن خودکار و هوشمند آن‌ها و موارد ارزشمندی که برای بالارفتن سئو سایت‌ها با این کار انجام می-شود، نشان دادن ویژگی تبدیل متن به گفتار اخبار سایت به صورت خودکار و با کیفیت صوتی بسیار بالا، نحوه کارکردن با اسپریت پورتال که با وجود خدمات بسیار پیشرفته و نوین، بسیار ساده و کاربرپسند است.

 سایت‌ها و پورتال‌های توسعه یافته به کمک اسپریت پورتال کاملا واکنشگرا و تعاملی بوده و هم برای مخاطبان آن‌ها و هم برای مدیران و کاربران سازمان‌ها استفاده از خدمات و ارائه خدمات الکترونیک بر بستر آن بسیار جذاب است.

قابلیت پیاده‌سازی سیستم مدیریت کسب و کار(BPMS) بسیار با کیفیت توسط اسپریت پورتال یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این محصول دانش بنیان است. ماژول‌های مهمی مانند فرایندساز، فرم ساز، افزونه ساز، تحریریه خبر الکترونیک، گزارش‌ساز، نقشه حرارتی و بحث گواهی‌های امنیتی، ویژگی‌های امنیتی مهم اسپریت پورتال و... از بحث‌هایی بود که در این رویداد برای حضار با دقت و با ذکر مثلا‌های کاربردی به همراه نمایش محیط عملکردی اسپریت پورتال بیان گردید.
قابلیت‌‌های جالب و کاربردی مانند امکان ویرایش عکس‌ها و تغییر در سایز آن‌ها قبل از بارگزاری، دارا بودن قابلیت نقشه حرارتی برای مشخص شدن میزان توجه و تمرکز کاربران در هر بخش سایت، قابلیت تحلیل عاطفی محتوا کامنت‌ها با استفاده از هوش مصنوعی که می‌تواند برای تحلیل نظر مخاطبان توسط کارشناسان و تصمیم‌گیری بهتر بسیار مفید باشد، پیاده‌سازی استاندارد دسترس پذیری استفاده از خدمات وب برای افراد ناتوان و کم توان و بسیاری از موارد دیگر نیز از قابلیت‌های اسپریت پورتال بود که آقایان اوحدی و احمدی در مورد آن به صحبت و نشان دادن نمونه‌های عملی پرداختند.

بحث امنیت اسپریت پورتال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در این بخش مهندس اوحدی با بررسی انواع استانداردهای امنیتی و همچنین برشمردن تهدیدات در دنیای وب روش‌های مختلف رفع این خطرها برای سازمان‌ها را که در اسپریت پورتال پیش-بینی شده است را به طور کامل شرح دادند. جالب است بدانید که اسپریت پورتال معتبرترین گواهی‌های امنیتی را دارد و برخی از گواهی‌های امنیتی در ایران فقط توسط اسپریت پورتال اخذ شده و تا اکنون هیچ گروه دیگری آن را در اختیار ندارد.
در انتهای این رویداد پنل پرسش و پاسخ مخاطبان انجام شد و متخصصان از سازمان‌های مختلف که در جلسه حضور داشتند و یا به طور مجازی از طریق سامانه پخش آنلاین این رویداد را دنبال می‌کردند سوالات خود را مطرح نمودند.
این رویداد با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و با حمایت-های جناب آقای دکتر وحدت، جناب آقای دکتر ملکی فر، روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی جناب آقای بامه و همکاران محترمشان، جناب آقای دکتر کرمی، جناب آقای دکتر محمدی، سرکار خانم دکتر مرادی، نایب رییس محترم هیات مدیره نیافام و همچنین حامیان معنوی این رویداد، ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری،  ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، جشنواره ایران ساخت و مجموعه راه نوآوری برگزار گردید.

آریا صبوری
تهیه کننده:

آریا صبوری

تصاویر

مهندس احسان احمدی,آریا صبوری,مهندس انوش اوحدی, مهندس انوش اوحدی,مهندس احسان احمدی, دکتر وحید سارنگ, انوش اوحدی, مهندس احسان احمدی,    انوش اوحدی, مهندس حامد رضوی, دکتر وحید سارنگ,مهندس احسان احمدی, مهندس انوش اوحدی,مهندس بهرام زکی زاده, مهندس انوش اوحدی, مهندس آریا صبوری, مهندس انوش اوحدی,  انوش اوحدی, دکتر وحید سارنگ, مهندس بهرام زکی زاده,  مهندس انوش اوحدی, مهندس احسان احمدی,مهندس انوش اوحدی, انوش اوحدی,مهندس احسان احمدی,