از سامانه آرشیو هوشمند در 1400 رونمایی می شود

سامانه مهر، امکان جستجوی هوشمند و تشخیص چهره در عکس و فیلم را میسر می کند

سامانه مرکز هوشمند رسانه (مهر)، قدرتمند ترین ابزار تحت وب برای مدیریت و طبقه بندی عکس ها، فیلم ها و فایل های صوتی است که با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی قادر به برچسب گذاری انواع تولیدات رسانه ای بوده و جستجوی هوشمند محتوا را در اختیار سازمان ها قرار می دهد.

33.mp3 سامانه مهر، امکان جستجوی هوشمند و تشخیص چهره در عکس و فیلم را میسر می کند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به زودی از اولین سامانه هوشمند آرشیو چند‌رسانه‌ای با عنوان سامانه مهر در سال 1400 بهره‌برداری می شود. این سامانه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجموعه دانش‌بنیان نیافام، به عنوان قدرتمند‌ترین ابزار تحت وب برای مدیریت و طبقه‌بندی عکس ها، فیلم ها و فایل‌های صوتی بهره برداری می شود.

این سامانه، امکان نمایش بهتر آثار، مرتب شدن مدیا (عکس و فیلم و صوت) و جست‌وجوی بهتر آنها، مشاهده‌پذیر بودن برای عموم مردم و موتورهای جست‌وجو، استفاده از آرشیو در هر مکان و با استفاده از هر وسیله‌ و همچنین استفاده از تشخیص چهره در عکس و فیلم را میسر خواهد کرد.

امروزه فیلم و عکس به عنوان یکی از بهترین ابزارهای اطلاع رسانی شناخته می شود و گاه تاثیرگذاری یک تصویر از ده ها سطر گزارش و آمار، بیشتر است. از این رو بخشی از فعالیت های روزانه روابط‌عمومی‌ها، خبرگزاری‌ها، آژانس‌های اطلاع رسانی به تولید، جمع‌آوری، آرشیو، جستجو و ویرایش و انتشار تصاویر اختصاص یافته است.

روابط عمومی سازمان ها، به صورت حرفه‌ای یا مبتدی، در حال تولید محتوا هستند و فیلم ها و تصاویر آنها از ارزش مادی یا معنوی برخوردار است؛ بنابراین، برای حفظ ارزش این منابع باید به‌خوبی از آن‌ها نگه‌داری شود. تهیه نسخه‌ی پشتیبان از مدیا و سازمان‌دهی آن‌ها در آرشیو حرفه‌ای، دو اصل مهم نگه‌داری از سرمایه سازمان، محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر با ورود به عصر دیجیتال، و تسخیر دنیای عکاسی توسط دوربین های دیجیتال، فرصت ها و تهدیدهای جدیدی پیش روی روابط‌عمومی‌ها قرار گرفته است. اگرچه ظرفیت بالا و هزینه پایین عکاسی با این دوربین ها این امکان را به عکاس می دهد تا به تعداد نامحدود از رویداد مورد نظر، تصویر تهیه کرده و موضوعی را از دست ندهد اما حجم زیاد و تعداد بالای تصاویر تهیه شده امکان یافتن تصویر مناسب در هنگام نیاز را کم می کند. همچنین خطر از بین رفتن تصاویر، به علت خرابی کامپیوترها، ویروس، خرابی‌CD ها و ... همواره وجود دارد.

نرم‌افزار آرشیو مهر، با توجه به تنوع ابزارها، برای آرشیو و دسته‌بندی هر مستند (تصویری، ویدیویی و صوتی)، کاربرد خواهد داشت که از آن می توان در سازمان ها و بخش های مختلف از قبیل روابط‌عمومی سازمان ها و مراکز دولتی یا خصوصی، سایت های اطلاع رسانی، خبرگزاری ها، روزنامه ها، مجلات، آژانس های خبری، آژانس های عکس، آتلیه‌های هنری و گرافیکی، عکاسان و سازمان ها و مراکزی که علاقه مند به آرشیو مستندات هستند، استفاده کرد.

منبع : وب‌سایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران https://pr.tums.ac.ir/Zc8K

احسان احمدی
تهیه کننده:

احسان احمدی