تایید هویت دو مرحله‌ای

تایید هویت دو مرحله‌ای (Two-Factor Authentication)

با قابلیت فعالسازی و بهره برداری از احراز هویت دو مرحله ای مدیران پورتال سازمانی می توانند در راستای ارتقای امنیت سیستم های خود، این قابلیت را در ترکیب با روش سنتی ورود به نرم افزار استفاده نمایند.

ارتقای تجربه کاربری، امنیت و سرعت عملکرد، از ارکان و اصول توسعه پورتال سازمانی هوشمند می‌باشد و در این راستا، قابلیت Login با استفاده از QR-Code در این پکیج نرم‌افزاری گنجانده شده‌است. مدیران می‌توانند جهت افزایش سطح امنیت، این قابلیت را در ترکیب با روش سنتی ورود به نرم‌افزار به صورت احراز هویت دو عاملی استفاده کنند.

 

فرایندی در آن، یک سیستم نرم‌افزاری، اعتبار‌نامه (Credential)  کاربر را برای ارائه دسترسی به سرویس‌ها بررسی می‌کند احراز هویت یا Authentication  می‌نامند. ساده‌ترین و معمول‌ترین روشی که در بسیاری از سیستم‌ها برای احراز هویت کاربر استفاده می‌شود، اعتبار‌سنجی دو پارامتر نام کاربری و گذر‌واژه است. گذرواژه به اصطلاح چیزی است که کاربر می‌داند ولی سرقت و دسترسی به این اطلاعات برای هکر‌ها غیر‌ممکن نیست.

 

احراز هویت دو عاملی یا Two-Factor Authentication که به اختصار 2FA هم نامیده می‌شود، یک لایه امنیتی دیگر است که اطمینان از عدم دسترسی نفوذگر ها و هکر‌ها را به مراتب بالا می‌برد. در این روش، کاربر برای دسترسی به سرویس مورد نظر خود علاوه بر آنچه که می‌داند باید از عامل دوم یعنی از آنچه که دارد نیز برای احراز هویت استفاده کند.