واکنشگرا

واکنشگرا (Fully Responsive)

تجربه کاربری فوق العاده پنل پورتال سازمانی هوشمند، یک مفهوم پیشرو میان نرم افزار های مشابه و یک واسط کاربری مدرن است که قابلیت های شخصی سازی آن پاسخگوی نیازها و سلایق متنوع مدیران پورتال سازمانی می باشد.

رابط کاربری (User Interface)هر سیستم نرم افزاری همان گونه که از نام آن پیداست، رابط میان کاربر سیستم و زبان ماشین می باشد. بنابراین اگر رابط کاربری هر نرم افزار، طراحی و عملکرد مناسبی در سیستم داشته باشد، بهره وری کاربر در تعامل با سیستم ارتقا میابد. امروزه، اهمیت توجه به راحتی کاربر منجر به مطرح شدن اصطلاحات و مفاهیم نوین زیر شده است :

User Experience (UX)

Usability

Findability

آشنایی با مفاهیم و اصول طراحی UX (تجربه کاربری) و کاربرد آن در توسعه یک رابط کاربری، پیش نیاز توسعه یک سیستم است. در همین راستا در طراحی رابط کاربری سیستم های تحت وب، واکنشگرا بودن پنل نرم افزار به یک اصل بنیادین تبدیل شده است. رابط کاربری واکنش گرا ( Responsive ) از آنجا اهمیت دارد که اکثر کاربران وب از کامپیوترهای قابل حمل ( Tablet PC، Mobile Phones و ... ) برای کار با سیستم ها استفاده می کنند و رابط های کاربری غیر واکنشگرا تجربه تعامل دلپذیری را به آنها ارائه نمی دهد.

رقابت مهندسین نرم افزار در بعد عملکرد و بعد امنیت محدود نشده و توجه به جذابیت و UX در توسعه سیستم، عرصه پیکار جدیدی در جذب و نگهداشت مشتری محسوب می گردد. در سیستم های واکنشگرا، آیتم ها و عناصر تشکیل دهنده صفحه وب، با تغییر عرض صفحه نمایش ( Viewport )،  در اندازه و موقعیت آنها تغییر ایجاد می شود تا کاربردر تعامل با سیستم و درک محتوا و عناصر تشکیل دهنده آن، دچار مشکل و سردرگمی نشود.

شرکت نیافام نیز در توسعه رابط کاربری نرم افزار ™Esprit portal به ارائه یک تجربه دلپذیر به کاربر سیستم توجه داشته و کنترل پنل نرم افزار را کاملاً Responsive طراحی نموده است. واکنشگرایی کامل، در کنار معماری و طراحی هدفمند ابزار ها و ماژول های ™Esprit Portal که نتیجه تحقیق و توسعه کارشناسان شرکت نیافام است، محیطی ارگونومیک و مدرن را برای کاربران پورتال سازمانی هوشمند، فراهم نموده است.