پیاده‌سازی سامانه‌های سفارشی

پیاده‌سازی سامانه‌های سفارشی

هدف نهایی از توسعه یک پورتال جامع، معماری سرویـس‌محور اطلاعات و توسـعه سامانه هایی بر بستر بانک‌های اطلاعاتی منسجم می‌باشد. با در اختیار داشتن نرم افزار پورتال سازمانی هوشمند نیافام، سازمان‌ها می توانند سامانه‌های تحت وب خود را با قابلیت‌های پیشرفته و منحصر‌بفرد این پورتال هوشمند توســـعه دهند. سازمان‌های مجهز به این پورتال هوشمند می توانند در صورت تمایل، وظیفه طراحی و سامانه‌های خود را به شرکت نیافام که تجربه و تخصص لازم برای پیاده سازی ومدیریت پروژه های نرم افزاری سازمانی را دارد برون‌سپاری نماید. چنین رویکردی مزایایی دارد که ذیلاً به بررسی آنها می‌پردازیم.


پیاده‌سازی سامانه‌ها توسط پورتال سازمانی هوشمند شرکت نیافام (™Esprit Portal)

شرکت دانش بنیان نیافام در توســـعه سامانه های تحت پورتال خود همواره اصول زیر را سرلوحه کار خود قرار می دهد :

توسـعه پذیری ( Developability ) : سامانه‌های تولید‌شده تحت پورتال با رویکردی آینده‌نگرانه توسعه می‌یابند بدین‌شرح که پتانسیل‌های توسعه بر اساس اهداف سازمان و جنس فعالیت‌های آن در سامانه تحت تولید، شناسایی میشود و سامانه توسعه‌یافته، پایه‌ای برای سامانه‌های کلان‌تر، توانمند‌تر و با امکانات بیشتر در نظر گرفته می شوند . بدین روش محصول پیاده‌سازی شده پس از گذر زمان هرگز مستهلک نمی‌شود و می‌توان با در نظر گرفتن تحولات جدید، امکانات جدیدی به آن افزود .
سهولت کاربری ( simplicity ) : رابط کاربری ( UI ) سامانه‌های تحت پورتال سازمانی هوشــمند نیافام، تا حدّ امکان ساده‌سازی می‌شود . این بدین معنی است که با مهندسی دقیق امکانات مهیّا شده در سامانه، گزینه‌های آن بر اساس نیاز سازمانی مشتری و با در نظر گرفتن اصل findability طراحی می‌گردد.
کاربر‌پسندی ( User Friendliness ) : سامانه های نیافام با رعایت اصل ســادگی تلفیق شده و محیطی را برای کاربر مهیا می سازد تا با نیاز به کمترین آموزش، قادر به شناســایی روند‌ها و روش‌های کار با سیستم باشد. در حقیقت، نیافام در توسعه سیستم‌ها، تعامل کاربر با سیستم‌ها (Human-Computer Interaction) را برای نیل به تجربه کاربری بهتر کاربر در نظر گرفته و کاربر را درگیر پیچیدگی‌های درونی سیستم‌ها نمی‌کند . این رویکرد به علت سفارشی بودن سامانه‌های تحت توســـعه بر اساس نیاز‌های مشتری، سازمان را درگیر مشکلاتی که نرم افزاز‌های دیگر دارند نمی کند چراکه چنین نرم افزار‌هایی بدون در نظر گرفتن نیاز‌های مشتری، بصورت General (عمومی) و با هدف فروش عمده توسعه می‌یابند و کاربران سامانه با گزینه‌ها و منو‌های پیچیده‌ای مواجه می‌شوند که شاید تا مدت ها به آن نیاز نداشته باشند .
امنیت ( Security ) : توسعه سیستم‌ها در بستر یک پورتال مشترک، اجازه تعریف سیاست‌های امنیتی و دسترسی‌های بسیار پیچیده و سفارشی را به مدیران می‌دهد. در حقیقت به علت بهره‌مندی سیستم‌های مختلف یک پورتال از بانک‌های اطلاعاتی مشترک و یکپارچه، مدیران می‌توانند با تغییر برنامه‌ها و سیاست‌ها، دسترسی‌های متفاوت و کنترل‌شده‌ای را به کاربران سامانه‌ها بدهند و این مهم، امنیت سامانه‌ها را برای جلوگیری از نفوذ به اطلاعات حیاتی بانک‌های اطلاعاتی پورتال تضمین می کند .